Anasayfa İletişim Ulaşım Teklif Al Sık Kullanılanlara Ekle

  Mesleki Sorumluluk Sigortaları
 SMMM Mesleki Sorumluluk
 YMM Mesleki Sorumluluk
 OSGB/İSG/İş Güvenliği Uzmanlar
 Avukat Mesleki Sorumluluk 2
 Bağımsız Denetim Nedir?
 Mesleki Sorumuluk Sigortası

SMMM Mesleki Sorumluluk

SMMM Mesleki Sorumluluk Sigortası Tanımı ve Kapsamı

3568 sayılı yasa  kapsamında meslek mensubunun mesleki hizmetini yerine getirmemesi ve mesleki hizmet ifa edilirken yapılan hata ve ihmaller nedeniyle üçüncü kişiler tarafından meslek mensubundan istenebilecek  tazminatları meslek mensubu adına karşılayan bir güvencedir. Her sigorta şirketinin kapsamı farklılıklar göstermektedir.

Geçmişe dönük 5 yıl genişletilmiş teminat sağlayarak, yenilendiği sürece geriden gelen kapsama alanını daraltmayan ‘’Tazminat esaslı’’ poliçeler olduğu gibi,

İleriye dönük 5 yıl sadece sigortalı olunan yıla ait msleki hatalarını  kapsayarak  ileriye dönük ihbar hakkı tanıyan  ‘’olay esaslı’’ poliçeler de düzenlenmektedir.

Kullanımı ve Hasar Süreci

SMMM SORUMLULUK SİGORTALARI HAKKINDA GENEL BİLGİLENDİRME VE HASAR:

Sayın Sigortalımız,

3568 sayılı yasadaki sorumluluğunuz çerçevesinde oluşturulmuş olan özel poliçeniz hakkında size önemli bilgiler sunuyor ve olası hasar öncesinde bu uyarılarımızı dikkate almanız rica ediyoruz.

SEKTÖRDE  2 TÜR POLİÇE VARDIR.

OLAY ESASLI : 

Geçmiş 5 yıl teminatı yoktur. Sadece poliçe yaptırdığınız yıldaki hatanızı öder. Poliçeyi 1 yıl yaptırıp bırakırsanız. Parasını ödediğiniz yılda yaptığınız bir hata nedeniyle gelen cezayı 5 yıllık ihbar süresi tanıyarak , poliçesiz süreçte yaptığınız hatalar hariç  poliçeli dönemden gelen hatalarınızın  ihbar hakkı ise  koruma altına alır. Sadece sigortalı olduğunuz  yıl ile ilgili hatanızın ihbar hakkı için bu süre tanınır.

TAZMİNAT ESASLI : 

Geçmiş 5 yıl teminatı VARDIR. Bir ceza ihbarı geldiğinde ,hangi dönemden gelirse gelsin HASARI ÖDER. Ama ceza tebligatı  geldiği anda o anda yaşayan bir poliçenizin olmasını ister.Poliçeyi keyfen bıraktıktan sonra ileriye dönük bir koruması yoktur. Sadece emeklilik , vefat ,işi bırakma durumunda (bu durumda da mutlaka bize haber vererek)  yenilenmeyen poliçe için  ileriye dönük  koruma sağlar. 

Poliçenizi her dönem yaptırmalısınız ki tüm cironuz her durumda  sigorta kapsamında olsun.

HASAR İHBAR SÜRECİ:

Dava açılmasına gerek yoktur. Sadece mükellefin beyan ve talep yazısı ile hasar ödenir. Gerçekten sizin neden olduğunuz bir hata nedeniyle mükellefinize gelen cezanın yazı ile sizden talep edilmesine bağlı olarak 444 12 44 nolu telefondan HASAR DOSYANIZI AÇTIRABİLİRSİNİZ.

ÖNEMLİ UYARILAR: 

(1)BORDROLU ÇALIŞANLARIN HATASI:

Meslek mensubunun yanında çalışanların yapacağı hatalar sonucu gelen tazminat istekleri de teminata dahildir. ANCAK bu çalışanların hatayı yaptıkları tarihte KESİNLİKLE RESMİ BORDROLU yani SSK lı çalışan ELEMANLAR OLMASI GEREKMEKTEDİR.

GERİYE 5 YIL YÜRÜRLÜK NASIL UYGULANIR?

Poliçemiz 5 yıl geriye dönük zaman diliminde yapılan mesleki hatalarınızın tazminatlarını da öder. ANCAK  BU HATANIZIN İLK KEZ POLİÇE BAŞLANGICINDAN SONRA  FARK EDİLMESİNE ve ortaya çıkmasına bağlı olarak talep edilmesi şarttır.Poliçeden önce ortaya çıkmış ve bilinen hatalar , henüz talep gelmemiş olsa dahi farkındalık gereği  teminat dışıdır.

ÜÇÜNCÜ KİŞİNİN YASADAKİ TANIMI:

SORUMLULUK SİGORTALARI Hazine kanunu :  SMMM nin ailesinin (eş, çocuk, kardeş) 1. derece akrabalarına ait şirketleri , ortağı ve hissedarı olduğunuz kurumlar  3. Şahıs olarak kabul edilmemektedir.

HASAR SIRASINDA ÖNEMLİ SORUMLULUĞUNUZ:

Hatanız nedeniyle mükellefe gelen cezalarda HASAR ÖDENMESİNİ BEKLEMEDEN KANUNUN SAĞLADIĞI BİR HAK OLAN ERKEN ÖDEME İNDİRİMİNDEN MUTLAKA YARARLANMANIZ ve YASAL SÜREYİ KAÇIRMAMANIZ GEREKİYOR

Aksi taktirde erken ödeme indirimi süresi kaçırılır ise bu tutar hasardan yasa gereği MAHSUP edilerek eksik ödenir.

Ülke olarak sorumluluk Sigortalarının işleyişine  hep birlikte alışacağımız bu süreçte,

Hatanız nedeniyle bir tazminat talebi size ulaştığı anda  hiçbir girişimde bulunmadan  önce  444 1 244 nolu  Hasar ihbar hattımızı hemen arayın.

Size gelen tazminat talebinin haklı veya haksız nedenlere dayandığına dair kararı birlikte vereceğimiz bu süreçte bizler aynı zamanda sizlerin ÇÖZÜM ORTAĞINIZ olmak ve HAKSIZ GELECEK TALEPLERDEN DE SİZİ KORUYARAK

EN ACİL  ÇÖZÜME BİRLİKTE ULAŞMAK İSTİYORUZ.

Mesleğimizle ilgili her konuda,

ŞİRKET ÇALIŞANLARIMIZIN UZMANLIĞINA GÜVENEBİLİRSİNİZ.

YAŞANACAK HER TÜRLÜ KÖTÜ DURUM İÇİN ÖNLEM ALMIŞ OLARAK ,MESLEĞİNİZİ YAPMANIZI ve her zaman yardıma hazır olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.


Copyright © 2010 ANUR Sigorta Tüm Hakları Saklıdır.
ANUR Sigorta | İletişim